(upvc)‌ یو پی وی سی چیست؟


Unplas poly Vinyl Chloride
مخفف عبارت (upvc)‌ یو پی وی سی چیست؟
در واقع ماده اصلی این پروفیل‌ها
Poly Vinyl Chloride
است که ۸۵٪ مواد تشکیل دهنده upvc را تشکیل میدهد. این ماده برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ در آزمایشگاه تولید گردید.
مواد اصلی تشکیل دهنده آن، سنگ نمک طعام و نفت خام است، این مواد در طی فرایندهای شیمیایی و طی نمودن چندین مرحله به پودری سفید رنگ به نام pvc تبدیل میگردد. افزودنی‌هایی مانند فتالیت به pvc،می‌توان آنرا نرم و قابل انعطاف کند که در صنایعی مانند پوشاک و لوازم خانگی، پرده،روکش،مبل،شلنگ،لوله،رویه بام،عایق سازی کابل برق استفاده میگردد.
با افزودن مواد پایدار کننده ای مثل کلسیم،عمر و مقاومت پی وی سی در برابر عوامل فیزیکی محیطی و آب و هوایی در اقلیم های متفاوت جوی و ثابت بودن رنگ در اثر گذشت زمان تابش نور خورشید افزایش میابد.
گاز هیدروژن کلراید از سوختنupvc تولید میگردد که از آن در هنگام آتش سوزی‌ها استفاده میشود،این گاز برای از بین بردن رادیکال های آزاد استفاده می‌شود که منجر به کاهش سرعت انتشار آتش می‌شود.
علاوه بر آنupvc مهم‌ترین ماده‌ی ترموپلاستیک است که در بسیاری از رشته های صنعت و کشاورزی و طرح های زیر بنایی و آبرسانی و شهرسازی تا هواپیما سازی بکار می‌رود.
البته بیش از ۵۰٪ مواد upvc در صنعت ساختمان بکار می‌رود که عمدتا پروفیل های در و پنجره های دوجداره می باشد.
افزودنی‌های دیگری نیز به ماده اولیه اضافه می‌شود که رنگ و شفافیت و مقاومت پروفیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
برخی افزودنی ها عبارتند از:
۱=کمک فرایندها
۲=پرکننده ها(Fillers)
پرکننده ها یا همان (Fillers) باعث افزایش مقاومت با افزایش خاصیت الاستیسیته در محصولات pvc می‌شوند، بنابراین این خواص از چروکیدگی محصول جلوگیری و سایر خواص محصول نهایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
۳= تثبیت کننده های رنگی
تثبیت کننده های رنگی مقاومت پروفیل را در برابر تغییرات رنگ و خراب شدن پروفیل در برابر اشعه‌ی ماورا بنفش خورشید افزایش می‌دهند.
۴=مواد اولیه روان سازها(Lubricants)
روان سازها جهت آسان سازی حرکت مواد در قالب ها به مواد اضافه می‌شوند، بنابراین در زمان عملیات اکستروژن باعث ایجاد سطح صیقلی و شفاف در پروفیل تولید شده می‌شود.
۵= تثبیت کننده‌های حرارتی(Stabilizers)
تثبیت کننده‌های حرارتی مقاومت پروفیل را در برابر حرارت افزایش داده و باعث جلوگیری از آسیب دیدن در و پنجره ها در مجاورت هوای آزاد و حرارت حاصل از تابش خورشید می‌شوند.
۶= مقاوم کننده‌هادر مقابل ضربه ( impact modifier)
این مواد باعث افزایش مقاومت ضربه پروفیل در برابر ضربه و انعطاف پذیری بیشتر می‌شوند. دی اکسید تیتانیوم علاوه بر تنظیم شفافیت رنگ پروفیل، موجب تابش پرتوهای ماورابنفش در پروفیل می‌شود

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم